wtorek, 15 maja 2007

Poznajmy się!

__________________________________________________

Beata Rumianek - koordynatorka polskiej sekcji Radia 2000FM
_________________________________________________________

Ela Celejewska

Muzyk: wokalistka, gitarzystka, pianistka, keybordzistka, nauczycielka fortepianu, instruktor muzyczny. (Także nauczycielka rysunku.)

W Polsce - żeński kwartet wokalny Meteory (lata sześćdziesiąte). Potem, wraz z zespołami przez 4 lata występowała na terenie byłej Jugosławii oraz rok w DDR;

w Polsce brała udział w koncertach estradowych. Kilka lat była instruktorem muzycznym w Domach Kultury na terenie Warszawy.

W Australii mieszka od 1983r.
Przez sześć lat prowadziła sydnejski dziecięcy zespół wokalny Polskie Kwiaty,

była podstawą duetu Daniela i Ela, wreszcie grała z wieloma wokalistami i instrumentalistami znanymi sydnejskiej Polonii, między innymi z gitarzystami: Grzegorzem Adrianem (byłe Trzy Korony) i Janisem Polkasem (były Hellen). Wreszcie w duecie z córką Selmą Celejewską (vocal). Obecnie nie występuje.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych sporadycznie „popełniała” audycje muzyczne w Radiu SBS (między innymi wywiad z Czesławem Niemenem). Także luźno współpracowała z Radiem 2000FM. Od października 1999r. regularnie, raz w miesiącu prowadzi audycje autorskie w tym radiu. Jej domeną są rozmowy z australijskimi Polonusami – „Dzienne Polonusów rozmowy”, wywiady z goszczącymi w Australii sławnymi Polakami oraz sprawozdania z imprez polonijnych i felietony na tematy aktualne.

Pisze również dla prasy polonijnej: sydnejskiego Expressu Wieczornego i melbourneńskiego Akcentu Polskiego oraz dla witryn internetowych: Wirtualna Polonia i Świecie Nasz.

Ostatnio także propaguje sydnejską Polonię na Blogowisku – własnej stronie internetowej
www.elacelejewska.blogspot.com

Redaguje stronę polskiej sekcji Radia 2000FM www.pl2000fm.blogspot.com

Jest także poetką, należy do Polskiego Towarzystwa Literackiego w Sydney.
_________________________________________________________

Julia Dziubińska

W radiu udziela krotkich wywiadow-opinii, zaskakująco logicznych.
Urodzona w Australii, uczennica 4-tej klasy.
Szkołę uwielbia, wszystko tam jest dla niej wielkim wydarzeniem. Ulubiony przedmiot to rysunki, ostatnio uczy się nawet fotografii.

Tańczy w zespole „Syrenka” i bardzo to lubi. Także lubi czytać. W wolnym czasie rysuje, wykleja albo bawi się lalkami Bratz.
Najbardziej lubi jeść czekoladę i uważa, że przynajmniej w Dzień Dziecka powinno się pozwalać dzieciom przez cały dzień jeść lody z czekoladą.

Pragnie dokonać wiele: w przyszłości chciałaby być chirurgiem, psychologiem, pisarzem, ilustratorką książek dla dzieci i fryzjerką.

Bartosz Dziubiński

Jest członkiem Radia 2000 - wpisuje audycje na internet.

Urodzony w Australii, w Polsce był raz. Najbardziej podobał mu się tam smok wawelski.
Jest uczniem 6-tej klasy.
Zainteresowania? Właściwie jedno: komputer. Dużo czyta. Wszystko inne jest nuuuudne!...
Ze sportów najbardziej lubi pływanie i tenis.

Trochę roztargniony - trzeba pilnować, żeby wyszedł z domu, w butach do pary.
Smakosz - uwielbia pyszne potrawy!
Jeszcze nie zdecydował kim chciałby być w przyszłości.
_______________________________________________________

Stanisław Mikołajski

W Australii przebywa od dzieciństwa. Wychowany w polskiej rodzinie o
trwałych wartościach kulturowych, od najwcześniejszych lat udziela się w polonijnych organizacjach.

Z wykształcenia Club Manager przez 10 lat pełnił funkcje kierownika Polskiego Klubu w Ashfield. Był również jednym zołożycieli Klubu Polskiego w Bankstown.

W 2002 roku z jego inicjatywy powstaje Polski Teatr w Sydney. Obecnie jest jego Dyrektorem Administracyjnym.

Jest również wice prezesem Federacji Polskich Organizacji w NPW oraz sekretarzem Funduszu Wieczystego.

W maju b.r. został członkiem Radia 2000FM.

Zawodowo pracuje w prestiżowej szkole sydnejskiej zarządzając sprawami finansowymi.




_________________________

Danuta Moskała

W latach 1951-1957 studiowala na Akademii Medycznej w Krakowie. Dyplom lekarza otrzymala w 1957. Pracowala jako asystent Kliniki Dzieciecej Akademii Medycznej w Krakowie.

W 1962 uzyskala specjalnosc pediatry i wraz z corkami Hania i Ela wyjechala do meza do Ghany. Tam w latach 1964-1967 pracowala w Ministry of Health w Akrze i Polyclinics of Korle Bu Hospital w Labadi i Kaneshie jako Medical Officer.

Od 1967 do 1970 w Australii pracuje jako Resident Medical Officer w Bankstown Hospital i Senior Resident Officer w Western Suburbs Hospital w Croydon NSW. W 1970 otrzymuje uprawnienia do pracy jako General Practitioner w Nowej Poludniowej Walii i prowadzi prywatna praktyke kolejno w Summer Hill, Maroubra i Doonside az do roku 2002.

Pracuje spolecznie w zarzadzie Biura Opieki Spolecznej w Ashfield i pomaga w obozach harcerskich i mlodziezowych. Felietonistka i spiker w radiu 2SER-FM i 2000-FM.







__________________________

Jerzy Moskała:

Magister Nauk Technicznych, Inzynier Budownictwa Wodnego. Dyplom Politechniki Krakowskiej uzyskal w 1951.

W Biurze Projektow Budownictwa Komunalnego w Krakowie, w latach 1951 - 1962 byl kierownikiem zespolu, ktory zaprojektowal wodociagi dla Krakowa, Nowej Huty, Ostrowca, Brzeska, Wieliczki i Przemysla.
W 1962 wyjechal do Ghany i pracowal jako Senior Design Engineer w Ministry of Public Works, Water Supplies Division, Accra. W roku 1967 wyemigrowal do Australii.
Pracowal kolejno jako Senior Engineer w Laurie & Mongomerie Consulting Engineers ( 1967 - 1970 ) i jako Designing Egineer w Sydney Water Board (1970 - 1987).

Spolecznie pomagal w pracach Polskiej Macierzy Szkolnej, harcerstwie i w Zarzadzie Fundacji Polskiej w Nowej Poludniowej Walii - Osrodek Mlodziezowy "Bielany" ( posadzil ponad 200 drzew ). Wieloletni prezes Kola Akademików Polskich w Nowej Poludniowej Walii skupiajacego absolwentow wyzszych uczelni.

(Dorobek Koła: 10 konkursów Polskiej Poezji i Piosenki, ponad 200 spotkañ i wieczorów autorskich ). Od 1989 prowadzi Fundacjê Kulturalna w Sydney. Jest stalym felietonista czasopism Tygodnik Polski oraz Wiadomosci Polskie. Redaktor polskich programów Radia SBS, 2SER-FM i 2000-FM. Odznaczenia: Srebrny Krzyz Zaslugi za projekt oczyszczalni wody dla Krakowa; Order of Australia Medal (OAM) za prace na rzecz polskiej spolecznosci (1989).

Instruktor i zawodnik Sekcji Zeglarskiej AZS Krakow. Mistrz okrêgu krakowskiego w klasie Finn (1952). Bral udzial w Akademickich Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Polski. Jachtowy sternik morski. Rejsy morskie: Londyn i Bruksela (1958), Dania (1959), Szwecja i Finlandia (1961). Zawodnik klasy I, odznaka sportowa Sprawny do Pracy i Obrony (SPO) II stopnia. Uprawial równiez wioslarstwo (AZS Kraków), plywanie i narciarstwo.
_________________________________________________________

Jaga Nasielska

Technik - architekt, jednak większość swojego życia spędziła w teatrze. Głównie, bo 15 lat, pracowała jako inspicjent i szef Biura Promocji Reklamy w Teatrze Ochoty, którego dyrektorem w tym czasie był Jan Machulski. Zagrała również epizody w kilku polskich filmach fabularnych, między innymi w filmie „Żeniac” Janusza Kidawy.

Przez ostatnie pięć lat pracowała jako public relation w prywatnej uczelni: Europejskiej Akademii Sztuk, której rektorem jest znany malarz Antoni Fałat.

Jaga w towarzystwie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, podczas uroczystości wręczenia tytułu profesora wykładowcy Europejskiej Akademii Sztuk - Januszowi Akermannowi.

W 1984r. została żoną Polonusa - adwokata Aleksandra Nasielskiego, którego poznała w Warszawie.

Od tej chwili zaczęła się jej przygoda z Australią, którą odwiedzała prawie rokrocznie, nie mogąc zdecydować się, który kraj ma stać się jej domem.

Zdecydowała się na stały pobyt w Australii, od kiedy poznała ekipę radia 2000FM, które zaprosiło ją do współpracy!

Z ekipą radia 2000FM i samym mistrzem, po koncercie Gorana Bregovića...

Już wcześniej zahartowała się do pracy społecznej, pomagając przy organizowaniu ważnych imprez polonijnych jak: Polish Christmas na Darling Habour,

czy piknik w parku Ashfield i wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby polonijnych artystów - z okazji Tygodnia Kultury Polskiej. Pomagała również przy produkcji spektaklu, realizowanego przez młodego polskiego reżysera, w teatrze w Newtown.

Miłośniczka jazzu, folkloru, dobrych filmów, spektakli teatralnych i malarstwa. Kocha zwierzęta.

Ze swoją ukochaną sunią Didi

W Sydney jest zatrudniona w agencji zajmującej się osobami samotnymi, chorymi i starszymi.

O tęsknocie za rodzinnym krajem zapomina jedynie w chwilach, gdy rozkoszuje się tajlandzką kuchnią i pieszo wędruje po dzikich plażach oceanu.
____________________________________________________


Jolanta Szewczyk

W Australii od 1980.

Pracuje jako urzędnik finansowy.


Związana z radiem 200FM od około roku. Praca w radiu to dla niej
ogromna satysfakcja - daje możliwość tworzenia.

Na radiowym Mikołaju...
Ma nadzieję, że jej nieukończona powieść niebawem ujrzy światło dzienne.
Pasje to czytanie, pisanie, Teatr Fantazja i rodzina.

Lubi zwierzęta

Ocean daje jej natchnienie

Kocha dom i pracę w ogrodku - bo sprzyja medytacji...
_________________________________________________________


Ryszard Techmański

Lat 64. Górnik technicznej eksploatacji węgla. Specjalność: hydraulika siłowa.
Hobby: sport. W latach młodzieńczych uprawiał kilka dziedzin sportowych w różnych klubach. Najpierw lekkoatletykę - biegi na 1500 i 3000 metrów z niezłymi wynikami; póżniej boks - tak zwany „pierwszy krok” bokserski; następnie gimnastykę akrobatyczną - jeden pokaz oraz piłkę nożną - jeden sezon w trzeciej lidze. Nigdzie nie zagrzał miejsca, prawdopodobnie - jak sam przyznaje - z powodu „słomianego zapału”.

Jego marzeniem było zostać gwiazdą teatru lub znanym „scenopisarzem”. Niestety, warunki zmusiły go do przyjęcia innego życiowego scenariusza.

Dopiero dzięki Beacie Rumianek - naszej koleżance radiowej, która w głównej mierze przyczyniła się do zaistnienia teatru „Fantazja” w Sydney – odnalazł się w tym, o czym od dzieciństwa marzył - występuje w teatrze.

Co mówi o swojej pracy społecznej: „Wcześniej nie pociągały mnie socjalistyczne slogany. Pracować społecznie zacząłem dopiero po powstaniu „Solidarności” i ten bakcyl mnie zaraził - aż po dzisiaj. Po przyjeżdzie do Australii (w latach osiemdziesiątych) byłem współtwórcą Biura Informacyjnego NSZZ „Solidarność”. A następnie założycielem organizacji „Polskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne”, które skupiało się głównie na odkrywaniu Polonii rzeczywistości komunistycznego reżymu w Polsce - głównie przez spektakle jak: „Big brother”, czy też spektakl o pojmaniu i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.”

Przez wiele lat organizował misteria męki pańskiej, odbywające się rokrocznie w czasie Wielkiejnocy na terenie klasztoru ojców Paulinów, w Berrrima Penrose Park.

Obecnie jest wiceprezesem organizacji „Nasza Polonia” - z czego jest bardzo dumny, gdyż „jest to stowarzyszenie godne prawdziwego Polaka”.

O współpracy z Radiem 2000FM: „Moja praca w Radio 2000FM ogranicza się w tej chwili do roli wspomagającego - jako że jestem zajęty gdzie indziej, ale z wielką satysfakcją oddam się 2000FM, aby kwitło tak jak do tej pory!”
_________________________________________________________

C.D.N.